Фриз (синоніми — пошивка, різьблянка; фр. frise від лат. phrygium — прикраса). Назва архітектурного елемента походить від стародавнього міста Фригія. В античнійархітектурі фриз також називали зофором (від грец. Ζωφόρος)[1].
- Середня частина класичного антаблемента, яка розташована між архітравом і карнизом. У доричному ордері це — чергування метоп і тригліфів, в іонічному і коринфському — стрічка фризу залишається гладенькою або прикрашається рельєфними композиціями.
- Витягнута по горизонталі скульптурна чи живописна композиція, яка прикрашає стіну (частіше її верхню частину) або підлогу.
- Стрічкова орнаментальна композиція. Крім того, існують:
- Фриз алмазний — орнаментальна прикраса, виконана у вигляді гранованих кубиків.
- Фриз аркатурний — орнаментальна прикраса, виконана у вигляді багатьох арок.
- Фриз випуклий — у перетині має випуклу форму, внаслідок чого поверхня із скульптурним рельєфом відзначається багатством світлотіні. Бере початок у стародавньому Римі, коли прагнули до пишності і соковитості пластичних форм.
- Фриз городчастий — орнаментована стрічка, нижня частина якої вирішена у вигляді висячих зубців таким чином, що вони вписуються між однаковими рівнобедреними трикутниками, якщо їх умовно накреслити на поверхні стіни.
Немає коментарів:
Дописати коментар